Press, skolarbeten: Bilder som du kan använda finns här.


Kontakt till Lärare och Kursansvariga hittar du längre ned.


Rektor och skolchef

Ida Nordlund | ida.nordlund@kalixfolkhogskola.se | 070-190 15 60

Expedition och administration

Generella frågor: info@kalixfolkhogskola.se | 0923-666 10 eller 070-190 15 68

Mariia Chernova (ekonomi, fakturering)| mariia.chernova@kalixfolkhogskola.se | 0923-666 10
Annica Fredriksson (intyg, deltagarkontakt, konferens) | annica.fredriksson@kalixfolkhogskola.se | 0923-666 10
Maria Andersson (lärarassistent) | maria.andersson@kalixfolkhogskola.se | 0923-666 10

Fastighetsansvarig

Jimmy Johansson | jimmy.johansson@kalixfolkhogskola.se | 070-190 15 66

Konferens

Bokningar: konferens@kalixfolkhogskola.se
Ansvarig: Annica Fredriksson | annica.fredriksson@kalixfolkhogskola.se | 0923-666 10

Kurator

Ann-Christin Hofverberg Jacobsson | a-c.h.j@kalixfolkhogskola.se | 070-190 15 61

Köket

0923-666 26

Kontaktperson och kock: Carina Strömberg | carina.stromberg@kalixfolkhogskola.se
Kock Johan Fors | johan.fors@kalixfolkhogskola.se
Ann-Britt Johansson | ann-britt.johansson@kalixfolkhogskola.se
Ida Larson | ida.larson@kalixfolkhogskola.se

Lokalvårdare

Ansvarig: Carina Strömberg | carina.stromberg@kalixfolkhogskola.se

Ida Larson | ida.larson@kalixfolkhogskola.se
Myra Soriano | myra.soriano@kalixfolkhogskola.se |  070-190 15 63
Sari Lager | sari.lager@kxfh.se

Personalchef

Anna Brixdal | anna.brixdal@kalixfolkhogskola.se | 070-666 93 17

Specialpedagagog

Helena Andersson | helena.andersson@kalixfolkhogskola.se  | 070-190 15 70

Studie- och yrkesvägsledare

Ida Kringstad | ida.kringstad@kxfh.se | 076-190 17 13

Teknikansvarig

André Samuelsson  | andre.samuelsson@kalixfolkhogskola.se | 076-190 48 85

Vandrarhem

Generella frågor: vandrarhem@kalixfolkhogskola.se  | 076-190 70 77 | Läs mer här om vandrarhemmet
Ansvarig: Jimmy Johansson | jimmy.johansson@kalixfolkhogskola.se | 070-190 15 66

Vaktmästare

Roger Nilsson | roger.nilsson@kalixfolkhogskola.se | 070-190 15 74

Webbansvarig

Pia Nyberg  | pia.nyberg@kalixfolkhogskola.se | 070-270 15 73


Utbildningar – kursansvariga

Allmän kurs – på plats

Kristina Stenman | kristina.stenman@kalixfolkhogskola.se | 070-190 15 71

Allmän kurs – distans

Susanne Norén |susanne.noren@kalixfolkhogskola.se | 070-666 12 69

Artist och musiker

Malin Huuva | malin.huuva@kalixfolkhogskola.se | 072-223 77 98

Digital kommunikatör

André Samuelsson  | andre.samuelsson@kalixfolkhogskola.se | 076-190 48 85

Film- och serieproduktion

Anders Durvall | anders.durvall@kalixfolkhogskola.se | 070-190 15 62

Framtidens Youtuber

Pia Nyberg | pia.nyberg@kalixfolkhogskola.se | 070 270 1573

Hantverk

Marie-Louise Blanksvärd Andersson | marie-louise.b.andersson@kalixfolkhogskola.se | 070-190 15 69

Kreativt skrivande

Minna Paananen | minna.paananen@kalixfolkhogskola.se | 070 666 1620

Lärarassistent

Kristina Nilsson | kristina.nilsson@kalixfolkhogskola.se | 070-190 15 64

Morgondagens Influencer

Pia Nyberg | pia.nyberg@kalixfolkhogskola.se | 070-270 15 73

Socialpedagog – år 1, samt utbildningsfrågor

Ann-Christin Hofverberg Jacobsson | a-c.h.j@kalixfolkhogskola.se | 070-190 15 61

Socialpedagog – år 2

Sara Brännmark | sara.brannmark@kalixfolkhogskola.se | 070-190 15 73

Övriga utbildningar

Etableringskurs: 
Ros-Marie Rosendahl | rose-marie.rosendahl@kalixfolkhogskola.se | 070-190 15 65

SFI
Erika Palovaara | erika.palovaara@kalixfolkhogskola.se | 076-190 16 83

Svenska från dag 1 
Maria Andersson | maria.andersson@kalixfolkhogskola.se | 0923-666 10

Studiemotiverande folkhögskolekurs:
Ros-Marie Rosendahl | rose-marie.rosendahl@kalixfolkhogskola.se | 070-190 15 65

Övriga lärare på skolan

Lärare allmän kurs
Ann-Sofie Åström | ann-sofie.astrom@kalixfolkhogskola.se | 070-666 23 29

Lärare allmän kurs (svenska, Engelska)
Arvid Sandberg | arvid.sandberg@kalixfolkhogskola.se | 076 190 91 16