[kad_youtube url=”https://youtu.be/rsWU5OQpe9A” ]

Välkommen till vår gemenskap!

Kalix folkhögskola ligger vid Kalixälvens mynning, ungefär två kilometer från centrum. Läget är helt underbart och vi är stolta över att föra vidare en folkbildningstradition som tog sin början 1939.  Den tidens kursdeltagare skulle nog trilla baklänges om de fick se oss idag. Att sitta över hela landet, till och med utomlands och diskutera via videosamtal fanns nog inte ens i fantasin för 80 år sedan!

På Kalix folkhögskola studerar omkring 350 personer varje år. Många via distanskurser, andra på plats. Här sammanstrålar människor från Kalix, från andra delar av landet och även från andra sidan jordklotet. Tillsammans värnar vi folkbildningsidéer som respekt, tolerans och tron på en rättvisare värld.

På vårt vandrarhem finns rum att hyra för den deltagare som behöver. Vi har en välbesökt restaurang med engagerade och duktiga kockar som ser till att både frukost och lunch smakar. Och om du ser att taket på matsalen håller på att lyfta är det förmodligen bara artist- och musikerutbildningen som anordnat bluescafé.

2022 blev en stor renovering av vår aula färdig och idag kan vi ha evenemang där – och samtidigt sända ut så det går att delta via videolänk. Kunskap är en högst eftersökt tillgång och på Kalix folkhögskola ser vi till att den blir tillgänglig för dig.

Välkommen till vår gemenskap! Vi ska göra vårt bästa för att du ska trivas i vår studiemiljö.

Kalix folkhögskola ägs sedan den 1 januari 2004 av Studieförbundet Vuxenskolan (SV). Skolan drivs av en styrelse, läs mer om den här.

Instagram

Vi har några olika instagram-konton på skolan som du gärna får följa:

Flaggor framför en röd tegelbyggnad
Välkommen till Kalix folkhögskola!

Grå säten i aulan
Sittplatser i aulan

Scen med soffor och ballonger
Scenen, vår nyrenoverade aula

Videoskärm på scen
Vi kan ha personer som deltar på plats eller via videolänk

Klassrum med stolar och videoskärmar
Hybridklassrum där vi kan ha deltagare på plats och digitalt

Vandrarhemmets utsida
Vårt vandrarhem ligger på skolans område

Fåtölj, brasa, bord med krukväxter
När det är kyligt tänder vi brasan i vandrarhemmet

Restaurang med bord och stolar
 Välkommen till våra populära restaurang Folkis

Bord fint dukade
Hyr hos oss, för minnesstund eller festligheter
Print Friendly, PDF & Email