Entrén på Kalix folkhögskola

SI-kurs 2024 (sommarkurs)

Nu är ansökan till vår sommarkurs, som anordnas i samarbete med Svenska Institutet (SI), öppen. Kursen är för universitetsstuderande i utlandet med svenska som främmande språk och ligger på A2/B1-nivå. Kurstiden är 29 juli-16 augusti 2024 och kursplan finns här >>

Sommarkursen innehåller inspirerande och givande möten mellan människor från olika länder – det kommer att bli en upplevelse som du sent kommer glömma! Det kan vi lova.

För att gå kursen kan du söka stipendium via Svenska Institutet eller så kan du söka som betalande deltagare.

Kalix folkhögskola är arbetar dagligen med olika typer av utbildningar och har historiskt arrangerat sommarkurser i samverkan med svenska institutet.

Allmän kurs, baslinje, grundskola på Kalix Folkhögskola

Kursens mål är främst att utveckla dina kunskaper och färdigheter i svenska språket, men också att ge Dig möjlighet att lära dig mer om det svenska samhället, kultur, historia och då med fokus på Norrbotten. Självklart kommer vi att bjuda på många upplevelser under din vistelse hos oss såsom utflykter, studiebesök, författarbesök och givande samtal om litteratur, kultur.

Kalix är en underbar sommarstad omgiven av omvälvande natur och en vacker skärgård som får många besökare att häpna!

SI-elever på Kalix Folkhögskola