Under fyra innehållsrika dagar får du möjlighet att tillsammans med andra seniorer uppleva Norrbotten. Vi kommer att besöka några av Norrbottens gömda skatter, äta god mat och framförallt umgås som grupp! Varje dag innehåller någon aktivitet, men det finns också möjlighet till vila om man behöver gå undan ett tag.

Kursprogram

Dag 1: Utflykt till Kukkulaforsen

Dag 2: Siknäsfortet och Fattenborg

Dag 3: Jokkfall och Traktormuséet.

Dag 4: Vassholmen med berättelser om flottningens historia

Du bor på vårt alldeles nyrenoverade vandrarhem alldeles intill folkhögskolan i vackra Kalix där varje rum har egen dusch och toalett. Här finns gemensamma ytor som bjuder in till samtal och i vår matsal serveras du frukost och middag varje dag. Lunch ordnar vi på de utflyktsmål vi besöker under dagarna.

 

Plats: Kalix folkhögskola

Datum: 5-8 augusti 2019

Kostnad: 5500kr per person. Boende, mat, bussresor och eventuella inträden ingår i priset.

Anmälan till Schoolsoft från nu till 30 juni.

Frågor: 0923 666 10