Sommarkurs 2020 – inställt på grund av Coronan och reserestriktioner

Under fyra innehållsrika dagar får du möjlighet att tillsammans med andra seniorer uppleva det rafflande historiska Norrbotten. Vi kommer att besöka några av Norrbottens gömda skatter, lära oss mer om vad som format den norra delen av Sverige. Men vi kommer också att njuta av god mat och oförglömligt umgänge. Varje dag innehåller någon utflykt, men det finns givetvis även tid för vila och återhämtning.

Utflyktsprogram

Dag 1: Kukkulaforsen
Dag 2: Siknäsfortet och Fattenborg
Dag 3: Jokkfall och Traktormuséet
Dag 4: Vassholmen med berättelser om flottningens historia

Du bor på vårt alldeles nyrenoverade vandrarhem alldeles intill folkhögskolan i vackra Kalix där varje rum har egen dusch och toalett. Här finns gemensamma ytor som bjuder in till samtal och i vår matsal serveras du frukost och middag varje dag. Lunch ordnar vi på de utflyktsmål vi besöker under dagarna.

Plats: Kalix folkhögskola
Datum: 15/6 – 18/6 2020
Kostnad: 5500: -/person. Boende, mat, bussresor och eventuella inträden ingår i priset.

OBS! Du kan även läsa kursen om du är från trakten. Du betalar då 3000kr för dagarna och då ingår inte boende och frukost.

Sista anmälningsdatum: 11/5 2020.
Anmälan till kursen gör du på: anmalan@kalixfolkhogskola.se Märk anmälan med ”Vårt historiska Norrbotten”. För ytterligare frågor: 0923 666 10