Välkommen på ört- och växtkurs en helg i härliga Kalix. I naturskön omgivning kommer du att tillsammans med erfarna kursledare fokusera på naturen som kraft och källa för kreativitet. Örtvandring och spännande föreläsning varvas med praktiska moment med bl a växtfärgning och tillverkning av egen örtsalva. Fokus är läkande örter och färgsättande växter. Den här kursen är för dig som är nyfiken på naturen och vill veta mer om hur du kan ta tillvara på växterna omkring dig. En kväll ägnar vi åt Hildegard von Bingens underbara örtkunskaper både teoretiskt och praktiskt.

Plats: Kalix folkhögskola

Datum: 15-16 juni 2019

Packa med: oömma kläder, bra skor

Kursledare: Minna Paananen, Marie-Louise Blanksvärd Andersson, Kristina Stenman

Sista anmälan: 31 maj 2019  OBS!!! Begränsat antal platser. Invänta besked innan du bokar resa och boende. Det finns inga platser kvar, men om du vill stå på vår reservlista, maila oss på info@kalixfolkhogskola.se och märk mailet reserv örtkurs

Kostnad: 1400kr per person (två luncher och en middag ingår).

Anmälan till kursen gör du på: info@kalixfolkhogskola.se märk anmälan ”Örtkurs”.

Bo gärna på vårt fräscha vandrarhem! Mer info här.

Kontaktperson: Minna Paananen | minna.paananen@kalixfolkhogskola.se | 070 666 1620