En del av er är supertaggade och vill köra så det ryker redan redan nu – kul! En del av er kommer arbeta heltid medan ni pluggar och har undrat om ni kan förbereda er – klokt! Det är tufft att både arbeta och studera samtidigt.

Med anledning av detta får ni här tips på hur ni kan förbereda er.


  • Läs kurslitteraturen i listan.
  • Få koll på din utrustning som du ska använda i kursen. Vi har ju valt att ni får använda er av valfri utrustning. Då måste själv lära känna den då vi inte har möjlighet att känna till alla märken på marknaden. Moderskeppet har några riktigt bra lektioner som kan vara till hjälp.
  • Börja sätta dig in i hur man filmar och redigerar via Moderskeppet.

OBS! Inloggning till Moderskeppet fås när vi har registrerat din betalning. Dock ej 21 december – 8 januari. Detta kommer i ett separat mejl. 

Övrigt

Håll dig uppdaterad med vad som händer inom Youtube och sociala medier. Se olika olika kanaler, de som är störst i Sverige hittar du här, de som är störst i världen hittar du här.

Lyssna gärna på poddar. Min favorit just nu är Digitalsnack som inte står med i artikeln. Tipsa varandra gärna om fler kanaler och poddar i Facebookgruppen.