Färdas inom Kalix

Till Luleå/Kalix   |  Från Luleå till Kalix  |  Färdas inom Kalix


I Kalix finns inte Über eller tunnelbana men det brukar gå ändå! Skolan ligger i området Näsbyn och med lite god vilja är det gångavstånd till det mesta. Vill du åka på hjul, så kommer några tips här:

Bussen mellan Luleå och Haparanda stannar vid Centrumvägen/ICA Supermarket Näsbyn och då är du nära skolan. Så den bussen kan du ta från Luleå – eller om du vill turista i Haparanda/Finland.  Tidtabeller finns hos Länstrafiken.

 

Är du i Kalix centrum kan du ta du lokalbuss till Kalix folkhögskola (Näsbyn). Turerna går inte så ofta men fungerar om du planerar din dag. Alternativet taxi finns också. Förboka gärna så du säkert får en den tid du önskar.

 

 

Åker du tåg med Norrtåg så stannar den vid station. Linje 7 är anpassad till tågtiderna, förutsatt att tåget ankommer någorlunda i tid.