Kursplan | Deltagare berättar | #allmankalix


Uppstart måndag 30 augusti 10-12

Kursstart den 30/8 kl. 10.00-12.00. Deltagare på plats i Älvgården (uppe), deltagare på distans via zoom. Obligatorisk närvaro.

Vi hälsar alla deltagare på Allmän Kurs varmt välkomna!På allmän kurs kan du läsa på både grundskole- och gymnasienivå. Grundskolenivå läser du på plats i Kalix. Gymnasienivå läser du antingen på plats eller på distans.  

Utbildningens mål

Beroende av vilka kurser du läser kan du skaffa dig behörighet på grundskolenivå, yrkesbehörighet eller grundläggande behörighet för vidare studier på högskola. Med hjälp av lärare, kurskompisar och ett positivt klimat kommer du att hitta dina inre styrkor och resurser både i dina ämnen men även under visionstiden varje vecka.

Utbildningstid

1-3 år, beroende på dina behov och tidigare studier.

Antagningskriterier

Vi prioriterar dem som behöver komplettera sina grundskole- eller gymnasiestudier. Du måste kunna svenska i tal och skrift för att kunna tillgodogöra dig utbildningen. Du ska fylla 18 år senast under terminen du vill påbörja dina studier.

Studieform

Du väljer själv om du vill du studera på hel-, halv- och kvartsfart. Utbildningen i Kalix går på dagtid måndag-fredag.

Du kan läsa gymnasienivå på distans. Distansstudier kräver att du kan ta eget ansvar, har en dator med fungerande internet, headset och webkamera. Du kommer att ha stabilt stöd från skolan och dessutom ha huvudkontakten med en mentor genom hela utbildningen. Examinationer på distans sker via exam.net och muntliga examinationer kan ske via zoom.

Innehåll

Utöver ämnesutbudet nedan har vi även temat “Hållbarhet” där du tillsammans med lärarna formar innehållet. På Kalix folkhögskola finns många lärare som älskar nya idéer och vars uppdrag är att stötta och uppmuntra.

 • Svenska, grundskola
 • Svenska 1
 • Svenska 2
 • Svenska 3
 • Engelska, grundskola
 • Engelska 5
 • Engelska 6
 • Matematik, grundskola
 • Matematik 1a
 • Matematik 1b
 • Matematik 2a
 • Naturkunskap 1a1
 • Naturkunskap 2
 • Religion 1
 • Historia 1a1
 • Historia 1a2
 • Samhällskunskap, grundskola
 • Samhällskunskap 1a1
 • Samhällskunskap 1a2
 • Folkbildning (för de som läser distans)

Kurslitteratur och kostnader

Undervisningen är avgiftsfri. Vi tar ut en serviceavgift för visst läromedel och digitalt material. Kostnader för ytterligare litteratur, eventuella studieresor m.m. kan tillkomma.

Heltid på plats: 750 kr per termin
Deltidsstuderande: 500 kr per termin.
Distansstudier: 300kr/läsår (fr.o.m. augusti 2020)

Studieomdöme

Efter avslutad och godkänd utbildning får du de behörigheter du uppnått dokumenterat.

Ansökan

Ansök till Allmän kurs i Kalix höstterminen 2021 via denna länk
Ansökan till Allmän kurs på distans höstterminen 2021 är inte öppen längre då vi har en full klass.  

OBS! För att bli aktuell som sökande måste du bifoga alla handlingar som efterfrågas för din kurs, alltså: skolbetyg, och personbevis. När du klickar på personbevis, välj “Skriv ut via e-tjänst” så får du det i en PDF som du kan spara på din dator och sedan ladda upp i din ansökan. Du kan skanna eller fotografera dina övriga handlingar. Personligt brev laddas upp i pdf-format. Du laddar upp alla handlingar samtidigt så det är viktigt att du har allt klart när du ansöker. Du kan inte komplettera efteråt via e-post.

Vi kontaktar dig ofta via e-post med antagningsbesked men du kan även se din ansökningsstatus om du loggar in på Schoolsoft. Observera att våra mejl ibland hamnar i skräpposten, särskilt om du har angett en hotmail-adress.

Utbildningsnivå

Grundskole- och gymnasial i form av yrkesbehörighet eller grundläggande högskolebehörighet.

Studiemedel

Utbildningen berättigar till studiemedel. Du kontaktar CSN direkt för mer information. Till CSN:s hemsida.

Kontakt

PÅ PLATS I KALIX: Kristina Stenman | kristina.stenman@kalixfolkhogskola.se | 070-190 15 71
DISTANS: Arvid Sandberg | arvid.sandberg@kalixfolkhogskola.se | 076 190 91 16

Följ oss på Instagram!
Följ oss på Instagram med #allmankalix Använd gärna taggen när du skriver om utbildningen!


Nyhetsbrev

Vill du få mejl om när nästa ansökningsperiod är igång, eller om liknande utbildningar? Prenumerera då på vårt nyhetsbrev: