EN VECKA FRI FRÅN VÅLD är ett initiativ skapat av Unizon och MÄN. I Norrbotten arrangeras veckan bland annat av Länsstyrelsen, Kalix kommun och Kalix folkhögskola.

Var tredje vecka dödas en kvinna i Sverige av en man hon har eller har haft en relation med och vart tionde barn tvingas uppleva våld i hemmet. Mäns våld är ett av våra största samhällsproblem men våldet går att förebygga.

En vecka fri från våld uppmärksammar det viktiga förebyggande arbetet som pågår runt om i landet och i länet. 22-28 november arrangeras föreläsningar, filmvisningar, utställningar och panelsamtal på olika platser i länet.

Hos oss på Kalix folkhögskola smyginviger vi vår nyrenoverade Aula med olika föreläsningar för deltagare och allmänheten både på plats och digitalt.

Här hittar du länk till hela programmet i Norrbotten.