Sök nu!

posted in: Utbildning | 0

I juni 2021, innan vi gick på semester, så hade följande utbildningar fortfarande några lediga platser:

Distansutbildning med träffar
Utbildning på plats i Kalix

Ansökningarna gås genom när kursansvariga är tillbaka från sina semestrar, eventuellt tidigare.

Frågor?

Har du frågor? Klicka in till utbildningen och mejla kursansvarig. Det är semestertider så svar kan dröja – men tills du får svar, sök!

Vanliga frågor:

“Är träffarna i Kalix obligatoriska?” Svar: Ja.
“Berättigar utbildningarna till CSN?” Svar: Ja.
“Vad händer med träffarna om smittspridningen ökar i samhället?” Svar: Vi följer riktlinjerna från våra myndigheter. Om riktlinjer för studier ändras, så kan undervisning på plats i Kalix komma att ändras.

 


Reservplatser

Övriga utbildningar är fulltecknade och det finns listor på reserver.

Ibland blir det många avhopp just inför kursstart. Skulle du vara redo för snabba beslut i augusti/september, skicka då ett mejl till kursansvarig och säg att du är intresserad om det skulle bli aktuellt.

Klicka in till utbildningen nedan. Där finns kontaktuppgifter till kursansvariga samt övrig information om utbildningen. I detta läge behöver du inte skicka in betyg m.m. men du måste vara behörig för kursen för att bli antagen.

Distansutbildning
Distansutbildning med träffar