lokalixfb

Sedan två dagar tillbaka finns lokalix.se på Facebook. Syftet med sidan är att möta läsarna där de är.

Man läser inte nyheter  på samma sätt i dag som för några år sedan. Journalistiken blir mer och mer digital. Nästan var man än befinner sig och är uppkopplad kommer man åt nyheter och andra medier. Lokalix.se vill med en slogan som lyder ”Snabbt, lokalt och engagerande” nå läsaren snabbt med lokala nyheter om Kalix med omnejd.

 Facebook har över en miljard användare och förhoppningarna med sidan är att nå så många som möjligt. Sidan har på ett dygn fått över tvåhundra gillamarkeringar.

 – Det är självklart jätteroligt så många besöker oss och gillar vår sida. Vi har mycket material som aldrig kommer in i de stora lokaltidningarna, säger Lotta Löthberg, kursansvarig för journalistlinjen.

KLICKA HÄR FÖR ATT KOMMA TILL SIDAN!