Warning: Trying to access array offset on value of type bool in /customers/5/0/5/kalixfolkhogskola.se/httpd.www/wp-content/themes/virtue/templates/post-head-content.php on line 115 Warning: Trying to access array offset on value of type bool in /customers/5/0/5/kalixfolkhogskola.se/httpd.www/wp-content/themes/virtue/templates/post-head-content.php on line 116 Warning: Trying to access array offset on value of type bool in /customers/5/0/5/kalixfolkhogskola.se/httpd.www/wp-content/themes/virtue/templates/post-head-content.php on line 117

Allmän kurs med musik!

posted in: Nyhet, Okategoriserade | 0

Bakgrund:

Vi tror att det finns en målgrupp av deltagare som har en ofullständig gymnasieexamen och ett starkt intresse av musik. Formen att kombinera nytta med nöje i en folkhögskolemiljö är attraktiv.         Vi ser fördelar med denna inriktning genom att deltagaren från möjlighet att komplettera eller slutföra sina kärnämnen samtidigt som hen förkovrar sig i ämnen som rör musikområdet. Allt för att vara bättre förberedd att söka in på annan utbildning framöver. 

Exempel på musikämnesfördelning för deltagare som läser 75% Allmän kurs och 25% musikämnen:

Ensemblespelning         1,5 timme/vecka                                                                                       

Instrument/Sång            0,5 timme/ vecka

Musikteori grund            0,75 timme/ vecka

Projekt/produktion        80 timmar totalt under läsåret

Ensemblerep.                   1 timme/ vecka

Utöver detta tillkommer egen övning och egna studier av kursinnehållet.

Vid förfrågan; ring 0923-66610

 

 

Print Friendly, PDF & Email