Antagningshelg den 24-25 maj

Nu håller vi på för fullt att gå igenom alla ansökningar och har skickat ut inbjudningar till den kommande antagningshelgen för höstens medieutbildningar, Journalistlinjen och Film- och TV-produktionsutbildningen. Tack för din ansökan!

De sökande som vi väljer ut bjuder vi alltså in till en helg då du får chansen att se skolan och träffa elever och lärare. Antagningshelgen brukar ge en väldigt bra uppfattning om vad utbildningen innehåller och också en god känsla för hur det är att gå på skolan. Du får göra ett par tester, bl a språktest och nutidsorientering, och blir även intervjuad av oss. Vanligtvis brukar vi kalla något fler sökande än vad som i slutändan antas till utbildningen.

Antagningshelgen infaller i år lördag 24 maj-söndag 25 maj. Kort efter helgen kommer de sökande som deltagit i helgen få ett definitivt besked om de har blivit antagna eller inte. Mer information finns på respektive linjes hemsida. Bara ring eller mejla oss om det är nåt annat du som sökt undrar över!

Varmt välkomna alltså den 24-25 maj – vi ses!

Kursansvariga för Journalistlinjen och  Film- och TV-produktionsutbildningen på Kalix folkhögskola
Journalistlinjen: Lotta Löthberg, 070-190 15 64, lotta.lothberg@kalix.fhsk.se
Film- och TV-produktionsutbildningen: Anders Durvall, 070-190 15 62, anders.durvall@kalix.fhsk.se

Print Friendly, PDF & Email