Journalistlinjens lärare är nu på väg att avsluta sin redaktionsturné i huvudstaden! Vi har pratat journalistik, mobila applikationer och framtid. Träffat Aftonbladet, SvD, SVT, Sveriges Radio m.fl. Och har fått huvudet fullt av friska idéer!

Vilka slags kunskaper och journalistiska drivkrafter kommer vara de viktigaste i framtidens förändrade medievärld? Vem vill redaktionerna anställa imorgon? Det är de två frågorna som vi på allvar har diskuterat med branschen. Och deras tankar och önskemål kommer självklart vara vägledande nu när Kalix folkhögskola under kommande läsår utvecklar och stärker skolans journalistprofil.

Från och med våren 2014 kommer det gå att söka till den nya Journalistlinjen – med start höstterminen 2014. Välkommen med din ansökan!

Besök i Schibsted-huset i Stockholm där SvD:s och Aftonbladets redaktioner numera huserar. Foto: Anna Torgnysdotter, Kalix folkhögskola.