NYHETSRADIO FÖR BARN: Vilka regler gäller nu på vårkanten när du ska ut och cykla – och vad händer egentligen om polisen stoppar dig som är under 15 år? Får du förresten rätt månadspeng därhemma? Och vad behöver du göra för att få den? Det och andra ämnen tar vi upp veckans ”Lilla Lokalix” – nyhetsprogrammet som riktar sig till dig som är mellan 10-13 år och bor i Kalix.

Du kan lyssna på sändningen i efterhand här.

I nyhetssändningen får du också höra om att många skolbarn i Kalix äter lunch på tok för tidigt och att flera av de barn som Lilla Lokalix pratat med säger att de måste äta hemma för att orka. Redaktionen har kollat vad som gäller och det visar sig att ingen av de åtta kommunala grundskolorna följer Livsmedelsverkets rekommendation om att servera skollunchen tidigast kl 11.00 på förmiddagen.

Kille på mountainbike