Warning: Trying to access array offset on value of type bool in /customers/5/0/5/kalixfolkhogskola.se/httpd.www/wp-content/themes/virtue/templates/post-head-content.php on line 115 Warning: Trying to access array offset on value of type bool in /customers/5/0/5/kalixfolkhogskola.se/httpd.www/wp-content/themes/virtue/templates/post-head-content.php on line 116 Warning: Trying to access array offset on value of type bool in /customers/5/0/5/kalixfolkhogskola.se/httpd.www/wp-content/themes/virtue/templates/post-head-content.php on line 117

Grävscoopan eller Grävskopet – var med och avgör du också!

Den här veckan krigar journalistlinjens två redaktioner om den största uppmärksamheten här på skolan: är det tidningsredaktionen (Grävscoopan) eller radioredaktionen (Grävskopet) som kommer med de största eller dt mest intrikata avslöjandena? Vi borrar ner oss i allt som är av intresse för skolans anställda och skolans elever – i stort sett alltifrån naveltrång till skolans ekonomi…

GRÄVSKOPET onsdag 7 nov – lyssna (20 min)

GRÄVSKOPET torsdag 8 nov – lyssna (20 min)

GRÄVSKOPET fredag 9 nov  – lyssna (30 min)

Också förstås – LÄS ett rykande färskt nummer av GRÄVSCOOPAN – kommer finnas färdigtryckt till morgonkaffet på onsdag, torsdag och fredag!

Har ni synpunkter på innehållet i sändningen eller i tidningen? Eller vill du lämna tips? Kontakta redaktionerna på journalistvåningens plan 2 – alla synpunkter och tips mottages tacksamt!

OBS! För att kunna lyssna på webbradiosändningarna i efterhand krävs att du har VLC Mediaplayer eller Real Player installerad på din dator.
Ladda ner en gratis version av VLC Mediaplayer version 2.0.3
Ladda ner en gratis version av
 Real Player 15.0.6.14

 

Grävscoopan - 2012 års upplaga av skoltidningen på Kalix folkhögskola

Print Friendly, PDF & Email