Warning: Trying to access array offset on value of type bool in /customers/5/0/5/kalixfolkhogskola.se/httpd.www/wp-content/themes/virtue/templates/post-head-content.php on line 115 Warning: Trying to access array offset on value of type bool in /customers/5/0/5/kalixfolkhogskola.se/httpd.www/wp-content/themes/virtue/templates/post-head-content.php on line 116 Warning: Trying to access array offset on value of type bool in /customers/5/0/5/kalixfolkhogskola.se/httpd.www/wp-content/themes/virtue/templates/post-head-content.php on line 117

SVT-korrespondent gästar skolan

TV-journalisten, utrikeskorrespondenten och författaren Erika Bjerström besöker Kalix onsdagen den 9 maj och berättar om ett Europa i snabb förändring. Livfullt och engagerat berättar hon om människor som märker av globaliseringens brutala konsekvenser.

Erika Bjerström har tidigare varit miljöreporter och även rest runt i många år i Europa och dokumenterat Europas förändring genom många människoöden och olika platser. Idag bevakar hon utrikesfrågor för SVT:s Aktuellt.

Allmänheten i Kalix är varmt välkommen! Journalistlinjen och allmän linje deltar.

Journalisten och författaren Erika Bjerström föreläste för bland andra journalistlinjens elever på Kalix folkhögskola
Föreläsaren SVT-korrespondenten Erika Bjerström på besök

Erika Bjerström – föreläsning på Kalix folkhögskola kl 10-11.30 den 9 maj

Programpunkter för Europaveckan i Norrbotten och Västerbotten

  
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

 

 

Print Friendly, PDF & Email