Warning: Trying to access array offset on value of type bool in /customers/5/0/5/kalixfolkhogskola.se/httpd.www/wp-content/themes/virtue/templates/post-head-content.php on line 115 Warning: Trying to access array offset on value of type bool in /customers/5/0/5/kalixfolkhogskola.se/httpd.www/wp-content/themes/virtue/templates/post-head-content.php on line 116 Warning: Trying to access array offset on value of type bool in /customers/5/0/5/kalixfolkhogskola.se/httpd.www/wp-content/themes/virtue/templates/post-head-content.php on line 117

Filmer från internationell krisövning

posted in: Journalist, Nyhet | 0

Den 19-22 september deltar journalistlinjens sistaårselever i en av de största civila krisberedskapsövningarna som någonsin genomförts i Sverige – Barents Rescue. Det är ett samarbete mellan Sverige, Ryssland, Norge och Finland. Vitsen är de olika ländernas civila myndigheter, som t ex sjukvård och räddningstjänst, får öva ihop.

Foto: Barents Press, Myndigheten för samhällsskydd.Kalixstudenterna agerar journalister i den jättelika övningen, både inom press, webb och radio. De ingår i en mediastab på närmare 50 journalister, varav huvuddelen är yrkesverksamma.

Under onsdag och torsdag den 21-22 september går övningen in i skarpt läge…
Som en följd av ett stort dammhaveri som inträffat tidigare så utspelar sig flera följdscenarion: bland annat inträffar en svår tågolycka utanför Jokkmokk och en båtkollision i Luleå skärgård.
 

Följ elevernas nyhetsrapportering från olycksplatserna i TV-utsändningen här nedan! 
Filmerna publiceras med tillstånd av Myndigheten för samhällsskydd, MSB.

Print Friendly, PDF & Email