Äntligen får vi journalistettor åka iväg på praktik! Det känns verkligen äntligen. Vi har nog alla gått runt och smålängtat efter de här sju veckorna ända sen starten. Vi är några som ska vara på etermedier och vi fick åka till Sveriges Radio Norrbotten och göra en hf-övning förra veckan. Det blev en genomgång av utrustningen och sen direkt sticka ut på ett uppdrag. Poängen var att få lära sig tekniken och få känna på att direktsända. Lite nervöst, men efteråt fick vi nog alla en adrenalinkick.

null

Här kommer vi att vara fram till 29 april.

Linda – TV4 Norrbotten, Luleå
Loba – Hushållningssällskapet, Luleå
Elin – Hallandsposten, Halmstad
Youcef – Tro och politik, Stockholm
Cecilia – Norrbottens-Kuriren, Luleå
Fredrik – Norrländska Socialdemokraten, Kalix
Isabella – Norra-Västerbotten, Skellefteå
Anna-Maria – Impuls, Stockholm
Olle – TV24 Norrbotten, Luleå
Mimmi – Norrländska Socialdemokraten, sporten, Luleå
Totte – Nya Wermlands-Tidningen, Karlstad
David – Norrländska Socialdemokraten, Luleå
Mikael – Haparandabladet, Haparanda
Cecilia L.P – Kollega, Stockholm
Ida – Sveriges Radio Norrbotten, Luleå