Novemberfestivalen är en arena för ung svensk film. Varje år visas över 60 kortfilmer gjorda av ännu ej etablerade filmare under 27 år och samtliga tävlar om årets Novemberstatyetter. Tävlingsmomentet utgör en nationell final.
Varje deltagande film har tidigare under året valts ut vid någon av de 19 regionala uttagningsfestivalerna runt om i Sverige och skickats vidare till Novemberfestivalen.

Från Norrbotten skickas:

”Hanna” av Desirée Hällberg som tog hem tungviktsklassen vid VAFF-festivalen 14-16 maj och därmed direktkvalificerade sig till Novemberfestivalen i Trollhättan. Hanna handlar om hur missbruk kan påverka en familj. På Drugsmart kan du läsa en intervju med Desirée och se filmen.

”20 spänn” av Christoffer Olofsson, Kristofer Haraldsson och Thomas Palmkvist vinnare i tungviktsklassen vid Ung Film i Luleå 17 september.

En liten teaser gällande Novemberfestivalen:

httphv://www.youtube.com/watch?v=018SRR5oEps