Har du behov av att stressa ner och få ro i själen? Gör som många kineser och använd tai chi för kroppskontroll, styrka, balans och för att stressa av från vardagen. Nu drar Kalix folkhögskola igång tai chi med en kinesisk instruktör. Tai chi chuan som är den fullständiga benämningen och kan tillämpas av alla människor oavsett kön, ålder och fysiska förutsättningar.

Mål

Genom att öka det fria flödet av Qi-energi återskapar tai chi balansen mellan människans fysiska, mentala och själsliga natur. Metoden sägs motverka stress och sjukdomar och leda till bättre hälsa och välbefinnande,

Kurstid

Kursen startar i januari 2018 och pågår under hela året med avbrott för jul- och sommarledighet. 180 minuter i veckan fördelat på tre alternativt två gånger tillfällen.

Grupp 1, start 15 januari: Måndagar, onsdagar, fredagar 7.00-8.00

Grupp 2, start 16 januari: Tisdagar och torsdagar 10.00-11.30

Kurslitteratur och kostnader

Kursen är helt och hållet avgiftsfri.

Instruktör

Jing Yi Qiao

Ansökan

Välkommen med din ansökan till info@kalixfolkhogskola.se Skriv detta i ditt mejl:

  • Vilken kurs du vill gå, och vilken grupp
  • Ditt namn och adress
  • Din e-post-adress
  • Ditt mobilnummer
  • Kort om varför du söker kursen