Vår utbildning söker samarbeten med etablerade Youtubers/influencers, managementföretag och eventuellt företag som säljer (och kan berätta om) utrustning som Youtubers kan vara intresserade av. Dels kan vi ha kontakt via länk på olika sätt och dels kan vi baka in vissa samarbeten vid en träff i Stockholm lördagen den 3 februari. Utbildningen går ju på distans så alla sitter spridda i Sverige men

 

Via länk

Kontakta oss med förslag om vad det skulle kunna vara för form av kontakt, samarbete och tanke.

 

Träff lördagen 3 februari

Programmet är under planering, men ungefär:

10.00 Samling med klassen och lärare
11.00 Besök av…
13.00 Gemensam lunch
14.30 Besök av…
16.00 Slut på dagen. Media bjuds in till klockan 16.00 och får ta bilder och intervjua dem som vill vara med. Ett stort tidningsmagasin har hittills visat intresse att komma, men pressmeddelandet har inte gått ut ännu.

Skulle flera Youtubers tänka sig att komma så kan man ju tänka sig en Q&A i grupp?

 

Redan på Youtube

Filmuppgifterna som våra elever arbetar med under utbildningen är ännu inte material för allmänheten. De elever som själva har valt att starta kanaler är till exempel:

 

Om oss i media tidigare:

November 2018:

TV4 nyheterna, intervju med Anders Durvall och vår elev Sofia Wamsler

 

Oktober 2018:

Lilla Aktuellt SVT, intervju med Anders Durvall (ca 2:45 in i inslaget).

Kulturnytt SR P1, intervju med Pia Nyberg.

Radio Sweden SR, interview with Pia Nyberg.

Vaken P3/P4, intervju med Pia Nyberg.

SVT Sverige idag  (15 min in i programmet).

Nordnytt (7 min. in i programmet)

Pewdiepie twittrar om utbildningen (SVT) Vår stora stolthet!

SVT Norrbotten

Dagens Industri publicerade ett helt uppslag om utbildningen 2 oktober 2017

Dessutom har vi varit med i mängder av olika lokala tidningar och gratistidningar har ovan intervjuer återberättats i.

 

Diverse praktisk info

Vi är en icke vinstdrivande skola så all extern medverkan sker ideellt. Du gör det därför att du en gång också hade en dröm, och nu vill hjälpa till våra elever att arbeta vidare för att nå sina drömmar!

Den nuvarande utbildningen pågår till 23 februari. När nästa startar är fastställd kommer det stå om här i kursinformationen.

I den första klassen är det 20 ambitiösa elever från 20-57 år med en stor variation av intressen och idéer till sina kanaler. Det är till exempel smink, lifestyle, tårtor, dragspel och konst. En del går utbildningen för att helt enkelt ”bara” bli bättre på korta filmer men många drömmer om att kunna livnära sig som Youtuber/influencer. De har nu alla satsat ett halvår till heltidsstudier för att komma närmare målet.

 

Kontakt

Kursansvarig: Anders Durvall anders.durvall@kalixfolkhogskola.se, 070-190 15 62

Lärare och kontakt för träffen i Stockholm: Pia Nyberg pia.nyberg@kalixfolkhogskola.se 070-270 1573