Välkommen på ört- och växtkurs under en helg i härliga Kalix. I naturskön omgivning kommer du att tillsammans med erfarna kursledare fokusera på naturen som kraft och källa för kreativitet. Örtvandring och spännande föreläsning varvas med praktiska moment med bl.a. växtfärgning och tillverkning av egen örtsalva. Fokus är läkande örter och färgsättande växter. Den här kursen är till för dig som är nyfiken på naturen och vill veta mer om hur du kan ta tillvara på växterna omkring dig. En kväll ägnar vi åt Hildegard von Bingens underbara örtkunskaper både teoretiskt och praktiskt.  

Plats: Kalix folkhögskola

Datum: 1-2:a september 2018

Förkunskaper: Inga förkunskaper krävs.

Kurslitteratur: Tillhandahålls av kursledare

Packa gärna med: Oömma kläder, bra skor

Kursledare: Läkeörtspedagog Minna Paananen, Marie-Louise Blanksvärd Andersson, Kristina Stenman

Kostnad: 1400/person (två luncher och en middag ingår). Vill du bo på vårt fräscha vandrarhem så står du för dessa kostnader själv och bokar detta via vandrarhemmet@kalixfolkhogskola.se

Bra att veta: Sista anmälan är 1:a augusti. Betalning senast 15:e augusti. Vid färre än 12 deltagare ställs kursen in.

Anmälan: Anmälan görs via länk till Studieförbundet Vuxenskolan. Inkludera i anmälan:

  • ditt namn, adress, telefon, mejl
  • eventuella allergier